Успение Пресвятой Богородицы
Целиком
Aa
На страничку книги
Успение Пресвятой Богородицы

Стихиры на хвалитех

Соответственно хвалитным псалмам, призывающим весь мир к прославлению Бога, они рисуют всемирность события; причем 1-я «В славном успении» говорит об этом вообще, 2-я «От конец стекошася» изображает средоточие этой всемирности – апостолов, собравшихся отовсюду на Успение, 3-я «Яже Живот рождшая» – как бы дальнейшую периферию всемирности – мир ангельский и небесный; заключительная же стихира «На безсмертное Твое успение» дает краткую и простую картину события с внешней и внутренней стороны.

Глас 4. Подобен: Яко добля

В сла́вном успéнии Твоéм небеса́ ра́дуются, и а́нгельская возра́довашася вóинства, вся же земля́ весели́тся, песнь Тебé исхóдную провозглаша́ющи, Ма́тери всем Влады́чествующаго, неискусобра́чная Пресвята́я Дéво, Яже род человéческий изба́вльшая прароди́тельнаго осуждéния.

На славное успение Твое небеса радуются397, воинства ангелов обрадовались398, но (и) земля веселится, возглашая надгробную песнь Тебе, Матери Владычествующего399над всем, безбрачная Пресвятая Дева, избавившая человеческий род от прародительского400осуждения.

От конéц стекóшася, апóстолов лýчшии, богонача́льным мановéнием, погребсти́ Тя: и от земли́ взéмлему Тя к высотé зря́ще, глас Гаврии́лов ра́достию вопия́ху Тебé: ра́дуйся, носи́ло Божества́ всегó, ра́дуйся, еди́на земна́я с вы́шними рождествóм Твои́м совокýпльшая.

От пределов (земли) собрались важнейшие из апостолов, по богоначальному мановению, на погребение Твое, и, видя Тебя поднимающуюся от земли к высоте, радостно восклицали Тебе словами Гавриила: радуйся, носительница всего Божества401; радуйся, одна соединившая рождением Твоим земное с вышним!

Яже Живóт рóждшая, к жи́зни преминýла еси́ честны́м успéнием Твои́м беземéртней, доринося́щим Тя а́нгелом, нача́лом и си́лам, апóстолом, прорóком и всей тва́ри, приéмшу же нетлéнными дла́ньми Сы́ну Твоемý непорóчную дýшу Твою́, Дéво Ма́ти Богоневéсто.

Родившая Жизнь перешла к жизни бессмертной священным успением Своим, причем402Тебя окружали с копьями ангелы, начала и силы403, апостолы, пророки и все творение, а Сын Твой (Своими) нетленными ладонями принял404непорочную405Твою душу, Дева-Мать-Богоневеста406.

Слава и ныне, глас 6

На безсмéртное Твоé успéние, Богорóдице Ма́ти Живота́, óблацы апóстолы по воздýху восхища́ху, и по ми́ру разсéянныя во еди́нем ли́це предста́ша пречи́стому Твоемý тéлу, éже и погребсти́ чéстно, глас Тебé Гаврии́лов пою́ще вопия́ху: ра́дуйся, благода́тная Дéво, Ма́ти безневéстная, Госпóдь с Тобóю. С ни́миже, я́ко Сы́на Твоегó и Бóга на́шего, моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

На бессмертное407Твое успение, Богородица Мать Жизни, облака поднимали на воздух408апостолов, и, рассеянные по миру409, они в одном лике410предстали пред пресвятым Твоим телом, благоговейно похоронив которое, они, воспевая Тебе Гаврииловы слова, восклицали: радуйся, благодатная Дева, Мать безневестная, Господь с Тобою, с ними моли Его, как Сына Твоего и Бога нашего, о спасении душ наших.